Ako postupovať pri výmene autobatérie?

Ako vymeniť autobatériu v aute? Ako sa o ňu patrične starať a tým predĺžiť jej životnosť? Vyhnite sa situácii, že vás automobil nechá v štichu a vymeňte batériu na aute včas. Viete napríklad, aká je priemerná životnosť autobatérie a ako spoznať vybitú batériu podľa napätia? Pozrieme sa tiež na to, podľa ktorých parametrov vybrať novú batériu, aby do vášho vozidla pasovala.

O autobatériách

Hlavnou funkciou autobatérie je dodanie elektrického prúdu do štartéra a uvedenie motora do chodu. V prípade rozbitej alebo vybitej batérie auto nejde a treba ho roztlačiť alebo získať energiu z iného zdroja. Aby sme sa vyhli takémuto stavu, je potrebné sa o autobatériu starať a neoddeliteľnou časťou tejto starostlivosti je vedieť správne autobatérie vymeniť. V tomto článku sa pozrieme, ako na to.

Kedy vymeniť autobatériu?

Štandardná životnosť autobatérie je odhadom 4–6 rokov. Správnou údržbou môže byť táto doba o niečo dlhšia. Odporúča sa pravidelné nabíjanie, podľa pokynov výrobcu. Záleží, ako často jazdíte. Na stav batérie nie je radno zabúdať, aby vás vozidlo nenechalo v štichu, k čomu dochádza predovšetkým v zimných mesiacoch. Pokiaľ však zistíte, že vaše vozidlo má batériu v poriadku, tak je nutné navštíviť autoservis a absolvovať autodiagnostiku. Jasným signálom pre výmenu autobatérie môže byť problematické štartovanie. Na vine môže byť štartér, sviečky alebo alternátor, ale najčastejšie to býva spôsobené práve končiacou životnosťou batérie. V tomto prípade ju radšej dobite a poobzerajte sa po novej. Skúsenejší motoristi môžu sledovať napätie autobatérie – nemalo by klesnúť pod 12.50 V, kedy dochádza k takzvanej sulfatácii, ktorá batériu poškodzuje. Pod 12.00 V sa zvyšuje šanca, že batéria má namierené do kremíkového neba a plne nabitá batéria by mala ukazovať hodnotu okolo 12.75 V.

Ako postupovať pri výmene autobatérie

Pokiaľ ste dospeli k záveru, že je na čase autobatériu vymeniť, nájdete tu presný postup. Nejde o nič zložité – je to podobné ako meniť batériu v inom elektronickom spotrebiči, iba vo väčšom meradle. Ak ste aspoň trochu manuálne zruční, po tomto návode výmena autobárie nebude pre vás problém. V opačnom prípade je tu vždy možnosť vyhľadať odborníka.

Výmena autobatérie krok za krokom

Okrem náhradnej batérie budete potrebovať príslušné náradie, väčšinou sa jedná o:

  • skrutkovač či patričný očkový kľúč (prípadne nástrčný kľúč, račňový kľúč, Gola sadu).
  • drôtená kefa alebo brúsny papier (ľudovo šmirgľový) – hodí sa vám pri zanesených kontaktoch.
  • použite izolované náradie, izolované rukavice a môžete použiť aj ochranné okuliare, ak chcete dbať o svoju bezpečnosť.
autobateria
Zdroj foto: Oyls / Shutterstock.com

Postup výmeny autobatérie

  1. Uistite sa, že sú vypnuté všetky spotrebiče a zhasnuté svetlá, vyberte kľúčik zo zapaľovania.
  2. Autobatérie bývajú väčšinou na dobre prístupnom mieste pod kapotou. Môže byť celá zakrytovaná, častejšie bývajú pod krytom aspoň samotné svorky pripojovacieho kontaktu, tie opatrne snímte.
  3. Kontakty povoľte príslušným náradím. Výmena autobatérie bez odpojenia kontaktov nepôjde. Vždy sa ako prvý odpája kontakt MÍNUS označený príslušným znamienkom (-) a čiernou farbou. Potom odpojte kontakt PLUS (+), označený červenou farbou.
  4. Batéria je ešte navyše uchytená v držiaku, odistite ju a opatrne vyberte. Nesmie dôjsť k výtoku elektrolytu, je to žieravina a mohla by vám poleptať kožu a podráždiť dýchacie cesty.
  5. V tejto chvíli môžete priestor pre batériu vyčistiť, rovnako ako skorodované kontakty. Môžete použiť aj určené prostriedky na ochranu kontaktov – existujú rôzne spreje a vazelíny.
  6. Vložte novú batériu a postupujte presne v opačnom poradí, teda: znova zafixujte v držiaku, pripojte plusový kábel – v žiadnom prípade nesmie dôjsť k prepólovaniu! Až potom pripojte mínusový kábel a dobre utiahnite. Vráťte na miesto potrebné kryty.
  7. Otestujte funkčnosť.

Starú batériu je nutné ekologicky zlikvidovať. Mal by vám to umožniť predajca novej batérie, prípadne ju môžete odviesť do zberného dvora, kde môžu občania zadarmo odovzdávať nebezpečný odpad. Existujú aj firmy, ktoré od vás autobatériu za pár desiatok korún vykúpia.

Kedy sa do výmeny radšej nepúšťať?

Výmena autobatérie svojpomocne je vhodná iba pre starší typ vozidiel a stačí minimálna manuálna zručnosť, podobne ako keď si dáte vaše staršie auto na zdvihák a postupne prezujete všetky štyri pneumatiky. Moderné vozidlá však majú rôzne elektronické vychytávky, a okrem vynulovania hodín, zmazanie nastavenia autorádia môže dôjsť aj k chybám v palubnom počítači. Niektoré moderné systémy vyžadujú nastavenie parametrov autobatérie v riadiacej jednotke, a to je práca pre skúseného automechanika.

Ako vybrať novú autobatériu

V prvom rade sa poobzerajte po príručke k vozidlu, pokiaľ je to možné. Výrobca tu uvádza, akú autobatériu by ste mali použiť. Rôzne internetové obchody umožňujú vyhľadanie dielov do auta podľa čísla VIN, ale ani to nemusí byť stopercentné. Náš zákazník, náš pán, a preto by vám v každom obchode mali s výberom poradiť. Rozhodujúce parametre sú tieto: rozmer, pólovanie, napätie, štartovací prúd, kapacita a často ľudia berú ohľad aj na značku.

Rozmer

To je dĺžka, šírka, výška. Tieto parametre sú dôležité, aby sa vám batéria zmestila do uloženia a vyhradeného priestoru. Pokiaľ nie sú parametre uvedené priamo na nej, jednoducho ju zmerajte.

Pólovanie

Prívodné káble bývajú presne dlhé na pripojenie daných polarít a mohlo by sa vám ľahko stať, že batériu s opačnou polaritou nebudete môcť pripojiť. Polaritu zistíte tak, že si otočíte stranu s pólami k sebe a riadite sa plusovým (+) kontaktom. Ak je vpravo, jedná sa o pravú polaritu a naopak.

Napätie

Bežne dnes majú osobné automobily batérie s napätím 12 V. Nákladné automobily využívajú tiež 12 V batérie, len dve a zapojené do série – výsledné napätie je potom 24 V.

Štartovací prúd

Udáva sa v ampéroch (A). Všeobecne sa dá povedať, že pre benzínové motory sa používa prúd do 500 A, pre dieselové motory sa volí štartovací prúd nad 600 A. Riaďte sa pokynmi výrobcu alebo aspoň údajmi z predchádzajúcej batérie.

Kapacita

Býva uvedená v ampérhodinách (Ah) na štítku autobatérie. Pre bežné benzínové automobily je dostačujúca hodnota do 60 Ah, pre dieselové volíme radšej hodnotu nad 70 Ah. Pokiaľ to rozmery úložného priestoru dovolia, vôbec nič sa nestane pri nákupe batérie s vyššou kapacitou.

5 tipov, ako predĺžiť životnosť autobatérie

Výmenu autobatérie môžete odložiť, vďaka správnej starostlivosti a šetrným zaobchádzaním o vaše auto. Stačí sa držať pár jednoduchých tipov:

  • Štartujte s vypnutými spotrebičmi. Keby autobatéria vedela citoslovcia, určite by zaskučala pri štarte s rozsvietenými svetlami, musí totiž zvládnuť vyvinúť veľký štartovací prúd a ďalší zbytočný odber nie je žiaduci. Tiež by si odkašlala, ak nechávate zapnutý vetrák pri vypnutom motore. Odporúča sa obmedziť používanie spotrebičov pri chode na batériu (úprava zrkadiel, sťahovanie okienok a pod.).
  • Zamerajte pozornosť na časté dobíjanie. Ako už bolo povedané, ak spadne napätie pod určitú hranicu, batérii to škodí. Dobíjanie prebieha aj za jazdy, je k tomu však treba dlhších trás, časté a krátke trasy batériu skôr škodia. Pokiaľ jazdíte veľmi málo alebo vôbec, mali by ste autobatériu dobíjať autonabíjačkou, pokojne aj raz mesačne. Aj keď jazdíte často, nestojí na škodu si vypestovať zdravý návyk a batériu preventívne pred zimou dobiť a tým zároveň zistiť, v akom je stave.
  • Pri novších vozidlách stojí za zváženie vypnutie funkcie stop-štart a tým životnosť batérie predĺžiť.
  • Starší typ batérií umožňuje dolievanie destilovanej vody a tým zvýšenie hladiny elektrolytu (označené ryskou). Novšie typy sú bezúdržbové.
  • Pokiaľ vozidlom nejazdíte vôbec, je dobré batériu vybrať a v nabitom stave ju skladovať na chladnom a suchom mieste. Extrémne teploty jej nerobia dobre. Aj tak by sa mala aspoň raz za čas nabiť, minimálne pred návratom do vozidla.

Predstavte si prvé automobily. Štartovalo sa kľukou, miesto klaksónu bol zvonček, svetlá boli na plyn a cestujúci si mohli akurát tak pospevovať. S technickým pokrokom prišla aj elektronizácia, objavil sa prvý štartér a s ním aj prvá autobatéria. Prináša nám komfort, buďme za ňou radi a doprajme jej starostlivosť rovnakou mierou, ako zvyšku vozidla.

Zdroj: familyhandyman.com, thedrive.com


Mohlo by sa vám páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.