Tučnolist vajcovitý – pestovanie, rozmnožovanie a choroby

Tučnolist nie je na pestovanie nijako náročný. Pokiaľ s pestovaním sukulentov začínate, je táto vždyzelená izbová rastlina skvelou voľbou. Tlučnolistov existuje viac ako 300 druhov (crassul), u nás zdomácnel hlavne tučnolist vajcovitý.

Tučnolist vajcovitý

Tučnolist vajcovitý (lat. Crassula ovata) je pôvodom z horúcej južnej Afriky. Chladné počasie mu nesvedčí, čo je dôvodom, prečo je to izbová rastlina. Hrubé zelené lístky, pripomínajúce mince, sú plné vody, preto im stačí minimálna zálievka. Možno práve vzhľad lístkov je pôvodcom povery, ktorá sa k tučnolistu vajcovitému viaže. Staré čínske umenie Feng Shui hovorí, že v domácnosti, kde sa sukulent pestuje, sa čoskoro objavia peniaze – mince – a neopustia ju. Či už je povesť pravdivá alebo nie, tučnolist vajcovitý je rozhodne ozdobou každého interiéru.

Dorastať môže do výšky cca 40 centimetrov. Zaujímavosťou je, že aj napriek tomu, že je tučnolist považovaný za nekvitnúcu rastlinu, po 4 až 6 rokoch sa predsalen kvety bielej či ružovkastej farby objavia.

Je tučnolist sukulent alebo bonsaj?

Tučnolist patrí medzi sukulenty – v stonkách a listoch si uchováva zásobu vody. Lístky tučnolista vajcovitého však postupom času drevnatejú. Nie je potrebné ich nejakým spôsobom upravovať, ale ak sa rozhodnete lístky zaštipovať, môžete po čase dosiahnuť vzhľad bonsaja. Spolu s červenkastými stonkami vyzerá tučnolist v tvare bonsaja exoticky.

Je tučnolist jedovatý?

Všetky druhy tučnolistov patria medzi mierne jedovaté izbové rastliny – šťava z listov môže spôsobovať tráviace problémy či nevoľnosť, prípadne podráždiť pokožku, preto pestujte tento sukulent mimo dosahu domácich miláčikov alebo detí.

pestovanie tučnolistu
Zdroj foto: Jus_Ol / Shutterstock.com

Pestovanie tučnolistu

Na správny rast postačí tučnolistu dostatok svetla, teplo a neprelievanie. Veľké množstvo vody môže rastlinu zahubiť, avšak nižšie teploty a tieň spôsobia iba to, že sa nedočkáte kvetov. Rovnako ako ostatným sukulentom a kaktusom sa bude tučnici dariť hlavne v mierne kyslom a dobre priepustnom substráte – okolo pH 6.

Kam tučnolist umiestniť

Pestujte tučnolist v prostredí, kde je okolo 20 °C. V zime môže teplota klesnúť k 10 °C, nižšia teplota už však nie je pre tento sukulent dobrá. Tučnolist má svoje dýchacie prieduchy na lístkoch úplne uzavreté, drží tým v nich vodu. Otvára ich v noci kedy začne absorbovať oxid uhličitý, aby mohlo dôjsť k fotosyntéze. To je dôvodom, prečo je tučnolist vhodný napr. do spálne.

Starostlivosť o tučnolist

Čo sa týka zálievky, dajte pozor, aby ste tučnolist neprelievali. Medzi zálievkami sledujte, či je pôda dostatočne suchá, inak by mohlo dôjsť k odhnívaniu koreňov. Pokiaľ sa vám predsa len podarí rastlinu preliať, nechajte ju v teplom mieste vyschnúť. Rastlinu zalievajte v letných mesiacoch až podvečer, vždy odstátou vodou.

Tučnolist vajcovitý je vhodné presádzať každé 2 – 3 roky, a to ideálne začiatkom jari. V jarnom období im taktiež môžete dopriať hnojivo určené na sukulenty, ktoré po zime opäť naštartuje ich rast.

Rozmožovanie tučnolistu

Tučnolist vajcovitý môžete rozmnožiť jednoducho odrezkami – odrežte vrcholok rastliny a ten následne vložte do črepníka s vhodnými pôdnymi podmienkami – ideálne je zvoliť substrát na kaktusy alebo sukulenty. Črepník potom umiestnite na slnečné stanovisko, najlepšie na parapet, mierne polejte a nechajte zakoreniť.

Choroby tučnolistu

Tučnolisty sú pomerne odolné rastliny, ktoré sa vedia skvele regenerovať. Pokiaľ im začnú opadávať lístky, nezúfajte. Rastlina tak upozorňuje na nedostatok vlahy. Lístky po zime dorastú nové. Objaviť sa však môže napríklad bakteriálna hnilova (prejavuje sa mäknutím listov a stoniek tučnolista) alebo pleseň sivá (viditeľný povlak na rastline). V tomto prípade je príčinou pravdepodobne prílišné zalievanie a nedostatok svetla. Riešením je odstránenie postihnutých častí rastliny, prípadná aplikácia chemických prípravkov proti plesiam.

Tipy na ďalšie izbové rastliny


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.