Zázvor – účinky, pestovanie, skladovanie a využitie v kuchyni

Zázvor máme väčšina z nás v kuchyni a ani netušíme, koľko zázračných schopností vlastne má. Je úplne právom označovaný za kúzelnú bylinu. Aké sú jeho účinky, ako si vypestovať zázvor doma alebo ako si z neho pripraviť liečivý čaj? Tieto a množstvo ďalších otázok vám radi zodpovieme.

O zázvore

Jedná sa predovšetkým o korenie, ktoré sa získava z rastliny, ktorá nesie názov zázvor lekársky, lat. zingiber officinale. Spravidla má okrovú farbu, odtiene môžu byť až do červena. Zázvor je neomylne rozpoznateľný vďaka svojej veľmi špecifickej citrusovej vôni a štipľavej výraznej chuti. Jeho najväčšie využitie ako korenie je rozhodne v indickej a čínskej kuchyni, ktoré tak dodáva onú ​​špecifickú chuť.

Využitie má táto rastlina veľmi široké, využiť ho možno totiž napríklad aj pri výrobe zázvorového likéru, piva, limonád či iných nápojov. Nie je známy presný pôvod zázvoru, predpokladá sa však, že najskôr bol pestovaný v Číne, odkiaľ sa dostal do Indie. Známy bol aj v starovekom Grécku, Ríme i Egypte. Neskôr bol potom rozšírený do celého sveta.

Čo obsahuje zázvor

Zázvor je známy pre svoje výborné účinky na ľudské telo a práve vďaka tomu si získal v posledných rokoch svoju obľúbenosť. Táto super potravina má veľmi vysoký obsah dôležitých minerálnych látok, ako je napríklad:

  • fosfor,
  • horčík,
  • sodík,
  • draslík,
  • zinok,
  • železo.

Obsahuje tiež dôležité vitamíny C, A, vitamíny skupiny B a taktiež nevyhnutné aminokyseliny, ktoré zaisťujú správny chod nášho metabolizmu. Látka obsiahnutá v zázvore zvaná gingerol je známa svojou schopnosťou tlmiť nevoľnosti rôzneho druhu, napríklad tehotenskej, pri cestovaní či migréne.

Čo ešte lieči zázvor? Vďaka obsahu špeciálnych látok, ktoré stimulujú tvorbu žalúdočných kyselín môžete konzumáciou malého množstva zázvoru potlačiť pálenie záhy.

Účinky zázvoru

Ako už bolo spomenuté, látky obsiahnuté v zázvore dokážu pomôcť nášmu telu v mnohých ohľadoch. Možno ho však využívať ako podporný liečivý prostriedok a zbaviť sa tak rôznych chorôb? Predsa len mnoho potravín prináša prírodnú silu, vďaka ktorej je možné bojovať proti veľkému množstvu neduhov a rovnako tak tomu je aj pri účinkoch zázvoru.

zazvor
Zdroj foto: YARUNIV Studio / Shutterstock.com

Najčastejšie je táto bylina využívaná pri prechladnutí, predovšetkým na výrobu zázvorových čajov, ktoré podporia unavený organizmus a pomôžu vám tak vrátiť späť silu. Obľúbený je aj zázvorový likér proti chrípke a nachladnutiu. Zázvor tiež obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré bojujú s oxidačným stresom a pomáhajú tak k správnemu odbúravaniu nielen toxických medziproduktov nášho metabolizmu.

Pri pravidelnej konzumácii zázvorového extraktu si môžete uľaviť aj od bolesti kĺbov. Ak máte v obľube sladké či tučné jedlo, potom by zázvor práve pre vás mohol byť veľmi užitočný. Vďaka obsiahnutým látkam totiž pomáha so znižovaním „zlého“ teda LDL cholesterolu, ktorý je zodpovedný za celý rad ochorení srdca. Zároveň taktiež rozširuje cievy a znižuje tak krvný tlak. Aj nízke množstvo zázvoru môže v prvých troch dňoch menštruácie uľaviť od bolesti vďaka protizápalovým účinkom.

Zázvor v tehotenstve

Konzumácia zázvoru síce prináša množstvo výhod aj v tehotenstve, objavujú sa však špekulácie, či nie je v tomto období pre ženu zázvor nebezpečný. Vždy radšej kontaktujte vášho lekára a poraďte sa s ním.

Cenený je hlavne pre svoje účinky proti nevoľnosti a tiež prechladnutiu. Niekedy možno nájsť názor, že konzumácia zázvoru v tehotenstve môže ohroziť plod nepriaznivým účinkom na vývoj mozgu alebo dokonca môže dôjsť k potratu. Tieto negatívne účinky však neboli preukázané a pokiaľ tak budete konzumovať iba obmedzené množstvo tejto potraviny, ani vám, ani bábätku s vysokou pravdepodobnosťou nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

Zázvor pri dojčení

Rovnako ako pri konzumácii zázvoru v tehotenstve platí, že vám pravdepodobne neublíži, je však dôležité strážiť si denný príjem a neprekračovať odporúčané množstvo. Najlepšie urobíte, keď sa o konzumácii čohokoľvek s obsahom zázvoru (napríklad doplnkov stravy) poradíte so svojím lekárom či pediatrom.

Zázvor pri chudnutí

Ak sa snažíte o redukciu svojej váhy, potom by vám aj táto potravina mohla pomôcť so zhodením pár kíl. Vďaka svojmu zloženiu totiž pomáha so zahrievaním organizmu, vďaka čomu dochádza k zrýchleniu metabolizmu a dosiahnete tak efektívnejšie spaľovanie a vaše chudnutie tak pôjde o niečo ľahšie. Zázvor vám pravidelnou konzumáciou a zaradením do jedálnička síce nepomôže schudnúť všetky nadbytočné kilá, ale významne pomôže s ich spaľovaním.

Nežiaduce účinky zázvoru

Prečo si dať pozor na zázvor? Nadmerná konzumácia a štipľavosť by mohla podráždiť váš žalúdok a spôsobiť problémy. Hoci táto potravina oplýva superlatívmi, aj napriek tomu je nutné myslieť na možné riziká, ktoré by mohli priniesť.

Konzumácii tejto byliny by ste sa rozhodne mali vyhnúť, pokiaľ vás trápi dlhodobé ochorenie ako je napríklad diabetes. Ak beriete lieky na zníženie krvného tlaku, zázvor pomáha znižovať vysoký tlak. Zázvor by tiež nemali užívať malé deti do dvoch rokov, aj v neskoršom veku je potom nutné dbať na nízke množstvo vhodné pre krehký detský organizmus.

Predávkovanie

Rovnako ako u ostatných liečivých bylín aj tu by ste mali dodržiavať odporúčané množstvo. Štandardne sa neodporúča prekročiť štyri gramy čerstvého a jeden gram sušeného zázvoru denne. Ak prijmete výrazne vyššie množstvo, pravdepodobne sa vám síce nič nestane, ale mohli by sa dostaviť príznaky predávkovania zázvorom. Spravidla sa jedná o nevoľnosť, hnačku, zvracanie či dokonca problémy so srdcom.

Pestovanie zázvoru

Ako pestovať zázvor? Pre zasadenie zázvoru voľte skôr širší kvetináč vzhľadom na jeho povahu rastu. Vhodné je teplé, nie nutne priamo slnečné miesto a pravidelné časté zalievanie. Prvé malé kúsky môžete získať už po štvrť roku, stačí odrhnúť hlinu, odkrojiť kúsok podzemku, zvyšok späť zahrnúť hlinou a nechať ďalej rásť, rozhodne sa vám tak nestane, že by zázvor došiel.

Ako zasadiť zázvor?

Keďže sa zázvor nemnoží semenami, ale podzemkami, stačí mať len ten, ktorý sa bežne predáva v zelenine.

  • Podzemok s púčikmi namočte cez noc do vody. Pokiaľ je väčší, stačí ho rozrezať.
  • Ráno ich zahrňte do vrstvy zeminy (priepustné hlinito – piesočnaté) tak, aby púčiky smerovali smerom nahor.
  • Postačia vám k tomu nádoby s priemerom 20 cm, prípadne neskôr presadíte.
  • Prvé výhonky čakajte tak za 3 – 4 týždne. Tieto výhonky môžu dorásť až 70 centimetrov.
  • Je potrebné dodať mu dostatok svetla, vlahy, výživy a tepla.

Využitie v kuchyni

Zázvor v receptoch môže mať rôzne využitie. Obľúbené sú rôzne zázvorové nápoje, napr. zázvorový sirup, likér, alebo čaj. Pripraviť si tiež môžete nakladaný alebo kandizovaný zázvor, obľúbené sú aj zázvorové sušienky.

Tip: Vyskúšajte napríklad recept na pomarančovo zázvorové cookies.

Recept na nakladaný zázvor

Ide o veľmi typickú surovinu pre japonskú kuchyňu.

  1. Podzemok utrite vlhkou handričkou, vložte ho do misky a posypte soľou.
  2. Nechajte stáť 24 hodín.
  3. V hrnci zmiešajte štvrť litra ryžového octu, 125 ml vody s cukrom a povarte, kým sa cukor nerozpustí.
  4. Potom stačí pripravený zázvor v pohári zaliať vzniknutou zmesou.
  5. Nechajte týždeň odležať, naložený zázvor získa ružovú farbu a bude pripravený na ďalšie použitie v kuchyni.

Kandizovaný zázvor

Kandizované ovocie je určite obľúbenou sladkosťou mnohých z nás, zázvor je však pre túto úpravu pomerne netradičný. Vďaka kandizovaniu sa zbavíte štipľavej výraznej chuti zázvoru a aj napriek tomu zachováte jeho účinky. Stačí ho nakrájať na tenké plátky, povariť vo vode 20 minút, pridať cukor, nechať prejsť varom a potom nechajte 24 hodín stáť. Postup varenia opakujte tri dni, potom ho sceďte a nechajte odkvapkať. Ak by ste ho chceli ešte viac sladký, je možné kúsky obaliť v práškovom cukre. Potom už stačí len nechať uschnúť.

Zázvorový čaj

Zázvorový čaj je najjednoduchším spôsobom, ako do seba dostať pomocné látky zo zázvoru. Najlepšia príprava je nastrúhanie olúpaného zázvoru, aby sa silice mohli bez problémov uvoľňovať. Dôležité je piť čaj ešte teplý, aby bol čo najúčinnejší. Na spríjemnenie chuti možno do čaju pridať med, ktorý ešte znásobí liečivé účinky a citrón.

Suroviny

  • 5 g zázvoru
  • šťavu z polovice citróna
  • 3 lyžičky medu
  • 2 lyžičky byliniek

Postup

  1. Dajte si variť vodu.
  2. Zalejte ňou bylinky v hrnčeku.
  3. Pridajte med, citrónovú šťavu a zázvor.

Ako dlho lúhovať zázvor?
Zázvor nechajte lúhovať cca 5 minút, potom vypite.

Skladovanie zázvoru

Spôsobov, ako skladovať zázvor, sa ponúka hneď niekoľko. Dôležité však je dodržiavať pár hlavných zásad na to, aby vám zázvor vydržal čo najdlhšie čerstvý. Aké sú to?

  • Kupujte zásadne čerstvý zázvor. Koreň nesmie byť ani mäkký, ani vlhký.
  • V obchodoch si dávajte pozor na zázvor v akcii so zľavnenou cenou. Môže byť už starší a menej kvalitný.
  • Skladujte v chlade. V chladničke pokojne vydrží až tri týždne, bez problému ho však možno uložiť aj do mrazničky pre neskoršie použitie.
  • Použite nepriedušné vrecko, ideálne vákuové balenie.
  • Sušený zázvor skladujte v sklenenej čistej nádobe na chladnom suchom mieste, aby si zachoval svoje kvality. Vydrží tak pokojne rok.
  • Najjednoduchšie je skladovanie kandizovaného zázvoru, ten vydrží aj mnoho rokov.

Eliminujte všetky neduhy vďaka liečivým účinkom zázvoru.

Zdroj: healthline.com

Tipy na pestovanie ďalších rastlín


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.