Čučoriedky – pestovanie, rez, účinky a využitie

Čučoriedky sú ovocie, ktoré môžete využiť v kuchyni na prípravu čučoriedkových koláčov či iných obľúbených receptov. Priblížime vám druhy čučoriedok, pestovanie a ich účinky na zdravie človeka.

O čučoriedkach

Brusnica čučoriedková (lat. Vaccinium myrtillus), známa skôr pod ľudovým názvom čučoriedka, je liečivá rastlina. Táto krytosemenná rastlina patrí do čeľade vresovcovitých. Náleží do rodu brusnice (Vaccinium), čo je rod kríkov. Brusnica čučoriedková sa môže vyskytovať aj vo väčšom poraste – čučoriedkovisku. V ľudovej reči býva čučoriedka označovaná ako čierna jahoda, myrtová jahoda, či hafira.

Kedy rastú čučoriedky?

Čučoriedka na našom území kvitne v tom najobľúbenejšom období zhruba od apríla do júna, samozrejme v závislosti od nadmorskej výšky. Modročierne či modrofialové bobule, plody čučoriedky, sa objavujú od júna do jesene, opäť v závislosti od polohy. Plody obsahujú drobné semienka. Áno, presne tie semienka, ktoré po zjedení koláča ešte pár hodín neúnavne dolujete zo svojich zubov.

Kde sa čučoriedka vyskytuje?

Čučoriedky nájdeme v smrečinách, bučinách, boroch či lesoch. Prekvapiť vás ale môže aj na lúkach, rašeliniskách a vresoviskách. Čo sa týka pôdy, nie je brusnica čučoriedková náročná, najlepšie však prospieva v kyslej, vlhkej a dobre priepustnej pôde.

Prirodzene sa čučoriedka na našom kontinente vyskytuje v prevažnej časti Európy, iba na juhu, v tých najteplejších oblastiach, ju nenájdeme. V našej krajine rastie na celom území. Avšak, častejšie sa vyskytuje vo vyšších polohách, kde tvorí kompaktný porast.

Najlepšie odrody čučoriedok

Najznámejšími druhmi čučoriedok sú

  • čučoriedka čierna (lat. Vaccinium myrtillus) – vytrvalý, husto rozvetvený ker, ktorý môže dosahovať výšku dokonca až pol metra.
  • čučoriedka kanadská (lat. Vaccinium corymbosum) – býva ešte vyššia, vytvára ker väčší ako jeden meter. Má okrúhle opadavé listy, striedavo usporiadané. Kvety pripomínajú akési malé zvončeky, mávajú červenú či ružovkastú farbu.

Jej kríky sú dlhoveké, počítajte s tým, že sa dožijú od 30 do 60 rokov. Čo sa týka odrôd, je najlepšie ich kombinovať, pretože sa opeľujú peľom z inej rastliny. Medzi obľúbené rané odrody čučoriedok patria Duke, Patriot či Earliblue. K stredne raným odrodám môžeme zaradiť čučoriedky Blueray, Bluegold, Toro a Bruecrop. Poloneskoré osvedčená odroda je Berkeley a neskoré Herbert a Jersey.

Pestovanie čučoriedok

Ak máte v pláne zaobstarať si sadenice čučoriedok a začať ich pestovať, vyberte si z veľkého množstva odrôd kanadských čučoriedok.

pestovanie čučoriedok
Zdroj foto: Olga_Go / Shutterstock.com

Sadenie čučoriedok

Je nutné dobre zvážiť stanovište pre tieto rastliny. Aj keď zvládnu tieň či polotieň, najväčší zber kanadských čučoriedok môžeme očakávať pri pestovaní na priamom slnku. Takže vysledujte, kam na vašej záhrade svieti slniečko najčastejšie a hlavne najdlhšie – a ideálne miesto na jej pestovanie je na svete! Ďalej je nutné odstrániť pôdu aspoň do hĺbky viac ako pol metra v okruhu asi 1 meter od rastlín a nahradiť túto nevhodnú pôdu rašelinou alebo substrátom určeným kyslomilným rastlinám. Najlepšie je tieto rastliny vysádzať na jar alebo na jeseň.

Substrát pre čučoriedky

Existujú substráty vytvorené priamo na pestovanie čučoriedok a brusníc.

Čučoriedky vyžadujú kyslú pôdu s pH 4 až 5. Ak si chcete byť istí, že sa čučoriedka bude v pôde dariť a odvďačí sa vám chutnými plodmi, môžete pred výsadbou vykopať väčšiu dieru a nasypať do nej najskôr štrk, aby bol rastline zaistený odvod prebytočnej vlhkosti. Zároveň by ste sa mali hlavne vyvarovať miestam, kde trvalo stojí voda.

Ideálne na pestovanie sú rastliny staré najmenej 3 roky. Keďže majú čučoriedky povrchové korene, musíme byť opatrní pri následnej starostlivosti, rozhodne nie je vhodné rastliny okopávať. Výborné je pod rastliny dať vrstvu mulčovacej kôry, ideálne borovicovej.

Pestovanie kanadských čučoriedok v kvetináči

Bohužiaľ v tomto ohľade vás budeme musieť trošku sklamať. Na to, aby kanadské čučoriedky v kvetináči prospievali, nesmú mať premočenú pôdu – teda nie sú príliš vhodné na pestovanie v kvetináčoch. Je to možné iba pri prísnom dodržiavaní odvodu prebytočnej vody a s vhodne zvoleným substrátom. Pokiaľ sa teda do tejto výzvy statočne pustíte, budete potrebovať kvetináč so spodnými otvormi, aby mohla voda odtekať.

Je lepšie zvoliť väčší kvetináč, ale samozrejme môžete začať pestovať sadenice čučoriedok v menšom a neskôr ich jednoducho presadiť do lepších podmienok. Rastlina vám bude vďačná, pokiaľ naspodku nádoby umiestnite štrk, aby naozaj nedošlo k usadzovaniu vody. Korene čučoriedky sú väčšinou povrchové, takže sa nemusíte báť, že by štrk rastlinu obmedzoval.

Dobrým tipom je tiež v letných mesiacoch použiť mulčovaciu kôru, ideálne z borovice. Teraz už len treba takto naplnený kvetináč umiestniť na slnečnú plochu a pravidelne ich zalievať. Čím viac slnka sa rastline dostane, tým lepšiu a kvalitnejšiu úrodu môžete očakávať. V zimných mesiacoch je potom vhodné rastlinu ukryť do skleníka alebo ju zakryť čečinou, vrecovinou či netkanou textíliou.

Starostlivosť o čučoriedky

Zalievanie čučoriedok

Čučoriedky nemajú rady chlór, pre ich zalievanie teda nie je vhodná kohútiková voda. Pokiaľ máte možnosť, určite pre zálievku zvoľte vhodnejší zdroj vody – vodu zo suda alebo zo studne. Pokiaľ nemáte iné možnosti, nechajte kohútikovú vodu aspoň 24 hodín odstáť, než ňou zalejete rastliny.

Pravidelnou zálievkou si zaistíte zdravie rastliny a taktiež bohatú úrodu plodov. Pokiaľ máte čučoriedky vhodne nasadené, ideálne s retenčnou vrstvou štrku pod rašelinou, nemusíte sa obávať preliatia. Dôležité je, aby pri kanadskej čučoriedke trvalo nestála voda.

Hnojivo na čučoriedky

Ideálne je si pri kúpe sadenice čučoriedky rovno zaobstarať hnojivo vyvinuté priamo na pestovanie kanadských čučoriedok. Sadenice zle znášajú nielen chlór, ale aj vápnik, produktom s ich obsahom sa teda radšej vyhnite.

Kedy hnojiť čučoriedky

Prvý rok po výsadbe radšej čučoriedky nehnojte, korene sú totiž presadením oslabené a hnojenie by ich mohlo zničiť – a to by ste predsa po takej dlhej dobe starosti o svoje kvetináče s čučoriedkami nechceli!

Vhodné obdobie na hnojenie čučoriedok je skoro na jar, pred kvetom a po odkvitnutí. Hnojivá na čučoriedky často obsahujú dusík, ten nie je vhodný používať pri dobe zberu. Čučoriedky je veľmi dobré podstlať kôrou z borovíc, tá zabráni aj usadzovaniu buriny okolo rastliny.

Rez čučoriedok

Prvé dva až tri roky po výsadbe sadeníc nie je nutné rastliny čučoriedky orezávať. Následne je vhodné odstrániť slabé výhony, a to až tesne pri zemi. Tento úkon vykonávame každý rok, aby sa tým zachovala dobrá kondícia kanadskej čučoriedky. Neudržovaný ker čučoriedky bude mať stále menšie plody, môže sa tiež stať, že bobule nebudú dostatočne vyživované a uschnú už pred dozretím – tak pozor, aby vám nezmizli úplne!

Čučoriedkový ker by mal stále obsahovať zhruba 7 silných vetvičiek, ktoré treba pravidelne orezávať.

Kedy strihať čučoriedky

Vhodné obdobie na vykonávanie rezu čočoriedok je na začiatku zimy. Môžete tiež orezávať prebytočné vetvičky v jarnom období, až do chvíle, keď ker odkvitne, potom už nie je vhodné do neho zasahovať. Pamätajte tiež na viazanie – útle vetvičky bývajú zaťažované veľkou hmotnosťou plodov, preto je vhodné ich už v čase odkvitania vyviazať k opore.

Rozmnožovanie čučoriedok

Najlepším spôsobom na rozmnoženie kanadských čučoriedok je, rovnako ako pri ostatných rastlinách, odrezkami Mnohí pestovatelia tvrdia, že stačí odlomiť vetvičku, dať ju do nádoby s rašelinou a prikryť PET fľašou. Vetvička však musí byť dostatočne vyživená, takže radšej nevykonávajte rez ihneď po zime. Ideálne obdobie je od polovice do konca júna.

Nádoby s odrezkami môžete napríklad umiestniť do bytu, budú tak čiastočne kryté pred slnkom a ochránite ich pred výkyvmi teplôt. Ich zakorenenie následne trvá zhruba tri mesiace. Čučoriedku je tiež možné namnožiť tak, že na jar mladý výhonok ohnete k zemi, pripevníte kolíkom a zasypete zeminou, najlepšie opäť rašelinou. Po vytvorení nových výhonov prút odstrihnite. To môže trvať do jesene alebo najviac do nasledujúcej jari.

Ako ochrániť čučoriedky proti vtáctvu

Zrejme pri pestovaní čoskoro zistíte, že nie ste jediní, komu sladké plody čučoriedok chutia. Najlepšie a jednorazové riešenie je vytvoriť si jednoduchú konštrukciu, ktorá váš zber ochráni pred nepozvanými jedákmi. Vhodné je vytvoriť si napríklad drevenú odklápaciu konštrukciu a na ňu pripevniť hustú sieť proti vtáctvu. Je dôležité ju ale poriadne upevniť a tiež zaistiť pri zemi, aby vtáky sieť nepodliezli. Takto vytvorená ochrana zaistí dostatočný prísun svetla i vlahy rastlinám a uchránia vašu úrodu.

zber čučoriedok kanadských
Zdroj foto: Diana Taliun / Shutterstock.com

Ako čučoriedky oberať

Čučoriedky vám budú podľa zvolenej odrody dozrievať už od júna. Posledných jedlých plodov sa potom môžete dočkať dokonca aj počas neskorej jesene. Počítajte ale s tým, že chvíľu potrvá, kým sa dostaví plná plodnosť a vy budete môcť piecť čučoriedkové cheesecake a koláče každý deň – bežne to totiž trvá okolo 6 rokov.

Samozrejme je tiež nutné rastlinu orezávať a odstraňovať prebytočné a slabé výhony, jedine tak si zaistíte každoročnú bohatú úrodu. Čo sa zberu čučoriedok týka, ideálne je počkať pár dní a neutrhnúť bobule aj keď už majú zrelú farbu. Ak počkáte pár dní navyše, budú plody sladšie a tým pádom samozrejme chutnejšie – a to hlavne pre vaše deti.

Pri veľkom množstve čučoriedkových kríkov sa využíva na zber čučoriedok hrebeň. Ak si ho chcete zaobstarať hľadajte ho aj pod názvom česák na čučoriedky.

Ako skladovať čučoriedky

Čučoriedky nepatria medzi trvanlivé ovocie, sú teda určené na rýchlu spotrebu. Po dobu najviac dvoch dní po odtrhnutí ich pri uchovaní v chlade môžeme bez obáv spotrebovávať. Po uplynutí tejto doby väčšinou plody zmäknú a rýchlo plesnivejú – z čoho samozrejme vyplýva, že ich chuť už nie je príliš inšpirujúca.

Keď sú bobule striebristé, značí to ich čerstvosť. Ak si chceme čučoriedky uchovať, môžeme ich zmraziť, usušiť, spracovať ich na džemy a sirupy. Mrazené čučoriedky môžete využiť napríklad na čučoriedkový koláč alebo muffiny. Môžeme tiež urobiť domáce čučoriedkové víno, čučoriedkový likér či pripraviť pálenku z čučoriedok. Obľúbenou metódou je však aj zaváranie čučoriedok na kompót.

Účinky čučoriedok na zdravie

Bobule čučoriedok majú široké terapeutické využitie.

Aké látky obsahujú bobule čučoriedok?

Zrelé plody čučoriedok sú bohaté na vitamín C. Ten je pre naše telo vhodnou látkou posilňujúcou imunitný systém a tiež jednou z látok pôsobiacich preventívne proti prechladnutiu či infekčným chorobám.

Čučoriedky obsahujú antioxidanty ako je antokyán či karotén, ktoré pomáhajú telu obmedziť aktivitu voľných radikálov a znižujú ich vznik. V rovnakej gramáži ovocia sú čučoriedky v porovnaní s jahodami na tieto antioxidanty dvakrát účinnejšie a sú dokonca trikrát silnejšie ako slivky. Anthokyany sú prírodným farbivom, sú známe už z čias starého Grécka.

Liečivé účinky čučoriedok

U detí čučoriedky podporujú rast. Plody čučoriedok výborne pôsobia proti hnačke a zvracaniu, pomáhajú ako antipyretikum a znižujú tak prirodzene horúčku.

Štúdie preukázali, že zrelé plody sú vhodným podporným prostriedkom dokonca aj pri liečení neplodnosti.

Ďalšie účinky:

  • Močopudné a antiseptické účinky – možno naviac využiť pri začínajúcom zápale močových ciest.
  • Zlepšujú zrak – Dlhodobé a pravidelné užívanie čučoriedok zlepšuje zrak, pre jedincov pracujúcich dlhé hodiny na počítači sú vhodnou potravinou – oči sa totiž vďaka čučoriedkam unavia neskôr a vy tak budete viac, a hlavne dlhšie sústredení na tie malé písmenká, ktoré nám poskakujú po obrazovke.
  • Protirakovinové účinky
  • Zvyšujú odolnosť voči radiácii
  • Podporujú tvorbu dopamínu v tele – Dopamín je účinným doplnkom pri tlmení nikotínovej abstinencie – takže, ak chcete prestať fajčiť, zabudnite na drahé náplasti či lízanky, jednoducho stavte na čučoriedky!

Pozitívne účinky čučoriedok na pleť

Bylinný nálev z čučoriedkového lístia sa používa ako úľava pre pleť s ekzémami či psoriázou. Bobule z brusnice čučoriedky potom bývajú využívané v kozmetickom priemysle a ich výťažky obsahujú ako pleťové krémy, masky, tak dokonca aj peelingy. Oživia unavenú pleť a sú ideálnou výživou pre večernú pleťovú masku.

Ako domáci recept pre masku z čučoriedok býva uvádzaná rozmixovaná zmes čučoriedok, jogurtu a medu. Takto pripravenú masku nanesieme na tvár a dekolt a necháme aspoň 15 minút pôsobiť. Pleti tým zaistíme výživu a nebudeme ju zaťažovať konzervantmi z masiek, ktoré kúpime v obchode a nie sme si tak presne isté, čo je v nich vlastne obsiahnuté.

Účinky čučoriedkových listov

Čučoriedkové listy potvrdzujú protizápalové účinky, podporu zraku, ochranu proti vzniku vredov, aterosklerotické účinky. Boli tiež preukázané antioxidačné účinky – čučoriedky sú teda významným pomocníkom pri boji s civilizačnými chorobami, baktériami a vírusmi. Bylinkový čaj z listov čučoriedky je využívaný diabetikami, pretože obsahuje glukokininy (myrtilín), znižuje hladinu cukru v krvi.

Čaj z čučoriedkových listov

Čaj z čučoriedok tiež funguje ako prevencia infekcie močových ciest, tie čistí a dezinfikuje. Pri pravidelnom užívaní býva uvádzaná podpora zrakového ústrojenstva, posilnenie imunity či podpora mozgovej činnosti u starších jedincov. Čaj z čučoriedky pôsobí v malých dávkach proti hnačke, vo veľkých naopak ako laxatívum. Takže pozor na to, koľko si ho dávate, aby jeho účinky neboli presne opačné, než potrebujete!

Odporúča sa vrelou vodou preliať 2 lyžice sušených listov rastliny, lúhovať približne 5 minút a denne vypiť dve šálky takto pripraveného čaju. Silný odvar je možné tiež zvonka použiť ako obklad pri zápale očí. Taktiež silný vývar môžeme využiť na obklady na ekzémy či kožné problémy ako sú psoriáza či ekzém. Zber listov na sušenie by sa mal vykonávať na začiatku leta.

ako pestovať čučoriedky
Zdroj foto: Baisa / Shutterstock.com

Využitie čučoriedok v kuchyni

Už v starom Grécku si ženy rady skrášľovali a farbili svoje oblečenie čučoriedkovou šťavou. Za túto výraznú modrú farbu čučoriedok môžu anthokyany, najviac obsiahnuté v zrelých bobuliach. Dnes sa využívajú v potravinárstve ako farbivo E163.

Okrem detskej výživy je možné ich používať v širokej škále produktov. Sú to napríklad mliečne výrobky, zmrzliny, čokolády či malinovky. V posledných rokoch došlo vďaka narastajúcej obľube čučoriedok medzi spotrebiteľmi naprieč krajinami Európskej únie k rozšíreniu pestovateľskej plochy čučoriedok na zber a následný export.

Obľúbené recepty z čučoriedok

Vyskúšajte niektoré z chutných receptov z čučoriedok, najobľúbenejšie sú čučoriedkové knedle.

Smoothie s čučoriedkami

Suroviny

  • banán,
  • 10 dkg čučoriedok,
  • ľanové semienko,
  • 4 lyžice ovsených vločiek,
  • lyžice medu,
  • pohár mlieka, biely jogurt.

Postup prípravy

Do mixéra jednoducho vložte nasledujúce ingrediencie a nechajte sa uniesť lahodnou chuťou, a ešte lepším štartom vášho dňa. Pre tých z vás, ktorí nad zdravými semienkami všetkého druhu vyhŕňajú nos, je to skvelá voľba, ako ich do svojho tela prepašovať. Takto pripravené čučoriedkové smoothie sa skvele hodia ako raňajky pre deti, navyše je za 5 minút hotová.

Čučoriedkový sirup

Domáci sirup z čučoriedok nám umožní vychutnať si letnú chuť čučoriedok po celý rok. Vyskúšajte skvelý recept na čučoriedkový sirup.

Suroviny

  • 2kg čučoriedok,
  • pol litra vody,
  • pol kila cukru.

Postup prípravy

  1. Dve kilá čučoriedok opláchneme a necháme odkvapkať. Následne vsypeme do hrnca, pridáme pol litra vody a povaríme.
  2. Prepasírujeme cez husté sitko a precedíme cez textíliu.
  3. Vzniknutú šťavu znova povaríme s pol kilom cukru po dobu asi 5 minút.
  4. Ihneď po zložení z ohňa nalejeme sirup do pripravených pohárov, ktoré zaviečkujeme, otočíme hore dnom a necháme sirup vychladnúť.
  5. Skladujeme na temnom a chladnom mieste.
recept na domáce čučoriedkové víno
Zdroj foto: fotoknips / Shutterstock.com

Čučoriedkový likér

Pokiaľ si lámete hlavu s originálnym darčekom na narodeniny – obdarujte svojich blízkych týmto lahodným mokom, ktorý je originálnym, a hlavne vďačným prekvapením. Pripravte chutný likér z čučoriedok.

Suroviny

  • 1 kg čučoriedok,
  • 1 citrón,
  • pol kila cukru,
  • vami zvolený alkohol,
  • pol litra vody.

Postup prípravy

  1. Čučoriedky opláchneme a necháme na utierke preschnúť.
  2. Vylisujeme si šťavu z citróna a pridáme pol kila cukru, rozmixujeme čučoriedky. Vzniknutú zmes necháme odležať do druhého dňa.
  3. Druhý deň do zmesi nalejeme pol litra vody a zhruba 10 minút povaríme.
  4. Scedíme cez tenké sitko, vytlačíme všetku šťavu.
  5. Až šťava vychladne, pridáme do nej asi 250 ml alkoholu, zamiešame a plníme do fliaš.
  6. Vzniknutý likér uchovávame v chlade.

Tak čo, už viete o čučoriedkach všetko, čo ste potrebovali? Verím, že áno!

Zdroj: burpee.com, bbcgoodfood.com, foodrevolution.org, livinghomegrown.com, homestolove.com.au

Ako pestovať ďalšie rastliny


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.