Okrasné dreviny do záhrady – ktoré si zaobstarať?
Túžite po tom, že si svoju záhradu vysadíte okrasnými drevinami, ale neviete, aké vybrať? Pri ich výbere buďte dôkladní a myslite na to, ako budú jednotlivé okrasné dreviny vyzerať vedľa seba, aké majú farby a ako sa bude vzhľad vašej záhrady premieňať v priebehu roka.
Jedľa
Jedľa je klasika medzi vždyzelenými okrasnými drevinami, ktorou nič nepokazíte. Nemusíte si na záhrade vysadiť celý les, stačí jedna okrasná vyšľachtená jedľa – a razom sa vaša záhrada premení na japonskú oázu. S jedlami sa totiž môžete vyhrať a upravovať ich do najrôznejších tvarov. Jedle sa vyskytujú na severnej pologuli, narazíte na ne v Severnej Amerike, Európe aj Ázii.
Existuje veľa druhov, pričom nie sú náročné na pestovanie. Majú rady priepustnú hlinitopiesočnatú pôdu a ich ihličie má nielen príjemnú vôňu, ale aj dezinfekčné účinky. Populárnymi druhmi je napríklad jedľa kórejská, španielska, kaukazská alebo jedľa srienistá.
Orgován
Máte na svojej záhrade slnečné stanovište? Zaobstarajte si orgován. Ten v máji počas obdobia kvitnutia ozdobí vašu záhradu, a navyše ju aj krásne prevonia. Farbu kvetov si môžete vybrať podľa svojho gusta, existujú orgovány v bielej, ružovej, fialovej či modrej farbe.
Tento ozdobný ker pochádza z Číny, ale v súčasnej dobe je hojne rozšírený aj u nás. Jeho farebné kvety a vône zaplavia na jar množstvo parkov i záhrad. Orgován dorastá do výšky od 1 – 4 metrov a dá sa tiež použiť ako živý plot. Ak chcete, aby sa orgovánom na vašej záhrade darilo, doprajte im slnečné stanovište, pravidelné hnojenie hnojivom na okrasné dreviny a v čase kvetu dostatočnú zálievku.
Odporúčame aj: Vavrínovec lekársky ako živý plot
Bršlen
Bršlen (lat. Euonymus) je okrasná kvitnúca drevina, ktorá pokryje vašu záhradu nápaditými listami a v čase rozkvetu aj krásnymi červeno sfarbenými kvetmi. Hodí sa ako na živý plot, tak na oživenie záhrady. Nie je totiž vôbec náročný na pestovanie. Pri pravidelnom zastrihávaní ho možno vytvarovať do požadovaných tvarov. Pri jeho výbere máte naozaj veľa možností, existuje totiž takmer 200 druhov bršlenu – a to opadavé aj neopadavé druhy. Pozor však dajte, ak máte domácich miláčikov, ktorí sa voľne pohybujú po záhrade. Bršlen je totiž jedovatý, najviac ich kvety a kôra.
Vajgela
Vajgela je opadavá okrasná drevina, krík s dlhými elipsovitými listami a nádhernými zvonkovitými kvetmi, ktoré v čase od mája do júna celý ker doslova obalia. Farby kvetov sa druh od druhu líšia. Existujú ružové, červené aj biele kvety. Vajgela má veľmi rada slnečné stanovište a na živiny bohatú pôdu. Časom zmohutnie – je dôležité ju pravidelne každoročne na jar zastrihovať a udržiavať jej tvar. Pokiaľ údržbu zanedbáte a ker radikálne zrežete, riskujete , že vám nevykvitne – a budete si musieť počkať na ďalší rok. Medzi najobľúbenejšie druhy patrí vajgela ružová, veľkokvetá a mnohokvetá.
Baza čierna
Chcete si každoročne pripravovať domácu bazovú limonádu? Zasaďte si do záhrady čiernu bazu. Jej kvety využijete nielen v kuchyni, ale aj záhradu pekne ozdobia. Môžete si buď zaobstarať čiernu bazu, ktorá sa vyskytuje aj vo voľnej prírode, alebo si vybrať niektorý z vyšľachtených kultivarov. Tie lákajú na netradične sfarbené kvety aj listy.
Napríklad odroda Red Holy má červené listy a jej kvety voňajú po citrónoch. Bazy milujú bohatú pôdu, ktorá je plná živín a s dostatkom dusíka. Bazu môžete pestovať dvoma spôsobmi:
- buď ju necháte voľne vyrásť,
- alebo ju budete pravidelne zastrihávať a udržiavať v požadovanom tvare.
Baza rozkvitá v období od mája do júla, záleží však v akých podmienkach sa nachádza. A práve táto doba je skvelá na zber kvetov a následnú prípravu obľúbeného bazového sirupu či dokonca džemu.
Pri výbere okrasných drevín do vašej záhrady si môžete vybrať druhy, ktoré nebudú plniť iba estetickú funkciu, ale aj praktickú – vytvarujete z nich živý plot alebo ich kvety či plody využijete v kuchyni. Medzi ďalšie obľúbené okrasné dreviny do záhrady patrí mandevilla, arónia alebo krušpán. Populárnou voľbou pre okrasné dreviny do kvetináča je napríklad vres obyčajný.
Kedy strihať okrasné dreviny
Ak chcete podporiť mladý odrast okrasných drevín, ktoré sú príliš husto prerastené, vykonajte tzv. presvetľovací rez. Najvhodnejšia doba je od decembra do polovice marca – teplota by však nemala pri prerezávaní dosahovať mínusové teploty. Presvetľovací rez nevykonávajte ani v čase rašenia nových lístkov. Najčastejšie si tento rez pravidelne vyžaduje napríklad. vajgela, orgován alebo budleja. Niektoré okrasné dreviny vyžadujú aj hlboký rez, ktorým odstránite výhony tesne pri zemi – pri takomto radikálnom reze však musíte počítať s tým, že ker bude kvitnúť až nasledujúci rok. Cez zimu taktiež odstraňujte suché, choré či inak poškorené konáre, ktoré drevinu zbytočne zahusťujú a oslabujú.
Komentáre sú vypnuté.