Mandevilla – pestovanie, zazimovanie a rozmnožovanie

Mandevilla, čiže dipladenia, je krásna rastlina s farebnými kvetmi. Býva právom označovaná ako kráľovná balkónoviek. Ako dipladeniu pestovať, starať sa o ňu a ako ju zazimovať?

Rastlina mandevilla

Mandevila (lat. Mandevilla) alebo tiež dipladenia patrí medzi liánmi a jej domovinou je Stredná a Južná Amerika – od Mexika až po Argentínu. Jej rod má približne 120 druhov, z ktorých najväčší počet rastie v horách východnej Brazílie a v Andách. Aj v trópoch je pestovaná ako okrasná rastlina a dostala sa pochopiteľne aj na európsky kontinent a tiež do Slovenskej republiky, kde ako novinka začína nadobúdať na obľube. 

Je to dané najmä výraznými kvetmi, ktoré sú jej okrasou. Jedná sa o rastliny s veľkými trubkovitými kvetmi v ružovej, červenej alebo aj žltej a bielej farbe. Ozdobou balkóna môžu byť po celú sezónu od leta až po jeseň.

Mandevilla je popínavý ker, nie letnička. Pri starostlivosti s dobrými podmienkami pre život vám vydrží aj niekoľko rokov. Je dôležité, aby ste mysleli hlavne na to, že táto rastlina nemá rada mráz, preto ju musíte pred zimou uschovať na svetlom mieste, kde nemrzne.

Druhy mandevilly

Predaj mandevilly prebieha zväčša v záhradníctve alebo aj v hobby marketoch, kde sa predávajú výpestky, ktoré pochádzajú zo zahraničia – najčastejšie z Holandska. 

V ponuke bývajú obvykle nasledujúce druhy dipladenie:

  • mandevilla splendens (lat. Dipladenia splendens),
  • mandevilla sanderi (lat. Dipladenia sanderi),
  • mandevilla amoena (lat. Dipladenia amoena).
pestovanie mandevilly
Zdroj foto: EvaHeaven2018 / Shutterstock.com

Je mandevilla jedovatá?

Táto krásna rastlina je celá jedovatá. Ak máte doma malé deti alebo domácich miláčikov, mali by ste ich strážiť, aby s mandevillou neprišli do styku. Skúste rastlinu “poraniť” a hneď uvidíte, že z nej vyteká latex. Ten môže silne dráždiť pokožku. Takže je vhodné, keď si pri práci s ňou navlečiete ochranné rukavice.

Pestovanie mandevilly

Keď rastline doprajete dostatok živín, tak ako liana dokáže vyrásť aj do trojmetrovej výšky. Bude preto potrebovať vhodný priestor pre svoje bujné korene, zvoľte preto radšej väčšiu nádobu. Do nej nasypeme drenáž, na ňu potom priepustnú výživnú zeminu určenú pre balkónové rastliny. Môže to byť aj zmes jedného dielu pôdy z pareniska a tri diely rašeliny.

Ideálne stanovište

Dariť sa jej bude na teplom mieste, ktoré je chránené. Malo by mať dostatok slnka, ale nie priamy úpal. Ostré slnečné lúče by mohli poškodiť a deformovať listy. Pozor by sme si mali dávať aj na vietor. Ten by mohol vytiahnutú lianu poškodiť, polámať kvety alebo aj stonky. Preto je nutné, aby ste mandevillu chránili pred vetrom.

Hnojenie mandevilly

Rastlinu by sme mali pravidelne hnojiť, a podporiť tak rast jej koreňov, rovnako ako nadzemné časti. Najlepšou voľbou bude tekuté hnojivo pre balkónové rastliny s vyšším obsahom fosforu. Ak ste si všimli, že pravidelne hnojíte, a napriek tomu mandevilla zastavila svoj rast, hovorí si týmto o väčšiu nádobu a presadenie.

Zalievanie mandevilly

Normálna teplota na pestovanie dipladénie sa pohybuje okolo 20 °C. Znesie ale aj vyššie teploty a vydrží aj chvíľu sucho. Napriek tomu má radšej pravidelnú zálievku  ktorá podporí jej rast a kvetenstvo. Pre mandevillu by ste si možno mali zakúpiť samozavlažovací kvetináč, vďaka ktorému vám odpadne starosť s pravidelnou zálievkou tejto balkónovky.

Prezimovanie mandevilly

Základné pravidlom pre správne pestovanie dipladénie v zime je obmedziť včas zálievku a zostrihnúť ju. Urobiť by ste to mali vtedy, keď vonkajšie teploty klesnú pod 10 °C. To je totiž najvyšší čas rastlinu premiestniť dnu – napríklad na chodbu, ideálny je však skleník. Pri zazimovaní mandevilly sa nemusíte báť, keď začnú opadať listy, že by na jar rastlina znova nevyrašila.

Rozmnožovanie mandevilly

Najbežnejšou metódou je v prípade mandevilly rozmnožovanie pomocou odrezkov stoniek. Ako na to?

  1. Vyberte zdravú stonku, ktorá má niekoľko listových uzlov. Ideálne je, aby stonka nebola úplne zelená, ale ani úplne drevitá.
  2. Stonku odrežte približne 10-15 cm pod listovým uzlom. Odstráňte spodné listy, ale zabezpečte, aby na odrezanej časti zostali aspoň 2-3 listy.
  3. Odrezok môžete ošetriť stimulátorom rastu pre kvalitné zakorenenie.
  4. Stonku vysaďte do vlhkého substrátu. Ako substrát môžete použiť zmes piesku a perlitu alebo špeciálnu zeminu pre rezkovanie.
  5. Rastlinu udržujte vo vlhkom prostredí – zakryte ju plastovým obalom alebo umiestnite do mini skleníka. Uistite sa, že obal sa nedotýka listov. Pravidelne zavlažujte, aby substrát zostal vlhký, ale nie premokrený.
  6. Udržujte ju tiež v teplom, svetlom, ale nie priamom slnečnom svetle.

Druhým spôsobom je rozmnožovanie, resp. pestovanie mandevilly zo semien. To však trvá dlhšie a nie vždy dosiahnete požadovaný výsledok. Ak sa rozhodnete pre túto metódu, semená vysievajte do vlhkého, dobre drenážneho substrátu a udržujte ich na teplom a svetlom mieste.

Škodcovia a choroby mandevilly

Mandevilla, ako mnohé iné okrasné rastliny, môže byť náchylná na rôzne choroby a škodcov. Medzi najbežnejšie choroby, ktoré môžu postihnúť mandevillu, patria:

  • Múčnatka – biely až sivý povlak na listoch a stonkách, ktorý môže spôsobiť deformáciu a žltnutie listov. Je dôležité udržiavať dostatočnú cirkuláciu vzduchu a odstrániť postihnuté časti.
  • Sivá pleseň (botrytída) -prejavuje sa hnedými škvrnami na listoch a kvetoch, ktoré môžu následne hniť. Vysoká vlhkosť a chladné teploty podporujú jej rozvoj.
  • Vírusové choroby – môžu spôsobiť skrútenie a zvlnenie listov, nezvyčajné farebné vzory alebo zakrpatenie rastlín. Vírusové choroby sa často šíria škodcami a nie sú liečiteľné. Postihnuté rastliny je najlepšie zlikvidovať.
  • Vošky – malý zelený alebo čierny hmyz, ktorý sa živí rastlinnou šťavou a môžu spôsobiť zakrpatenie a deformácie listov.
  • Pavúkové roztoče – mikroskopické škodce, ktoré spôsobujú žlté alebo bronzové škvrny na listoch a môžu viesť k ich odumieraniu.

Zaujala vás táto nová balkónovka? S mandevillou získate výraznú rastlinu, ktorá bude ozdobou vášho balkóna.

Môže vás zaujímať aj pestovanie ďalších rastlín


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.