Marakuja – ako na pestovanie tejto tropickej rastliny?

Kvety marakuji čiže mučenky jedlej sú často považované za akýsi symbol Kristovho utrpenia, pripomínajú totiž tŕňovú korunu. No a názov mučenka to len dokazuje. Okrem krásnych kvetov vám radosť urobia aj chutné plody, ovocie marakuja. Ako ju vypestovať doma?

Tropickým druhom ovocia sa u nás príliš nedarí. Keď už sa ale rozhodnete ovocie sami vypestovať, musíte sa obvykle obrniť poriadnou dávkou trpezlivosti, tieto rastliny potom potrebujú aj veľa starostlivosti. 

Marakuja (mučenka)

Poznáme veľké množstvo druhov rastliny marakuje, no len približne 50 z nich rodí plody, ovocie, ktoré je možné konzumovať. Najrozšírenejšou je mučenka jedlá. Listy tejto teplomilnej rastliny sú tmavozelenej farby. Kvety, ktoré kvitnú počas letných mesiacov majú priemer až 10 cm a ich okvetné lístky sú bielo fialovej farby. Po opelení kvetov marakuje vzniká plod – oranžové oválne ovocie známe pod názvom marakuja (ang. passion fruit)

Zdroj foto: svf74 / Shutterstock.com

Pestovanie

Marakuju (ozn. aj maracuja alebo mučenka jedlá) si ale môžete doma vypestovať bez väčšieho úsilia – patrí k vytrvalým tropickým rastlinám, rastie v lianách alebo kríkoch – a doma s ňou toľko práce mať nebudete. Nielenže nádherne kvitne, ovocie marakuja je veľmi chutné a sladučké. Mučenky sú navyše známe aj pre svoje analgetické účinky.

Maracuja sa pestuje v kvetináčoch a vysieva sa zo semien. Je nutné každý rok rastlinu presadiť do väčšieho kvetináča, aby mala dostatok priestoru pre ďalší rast a mohla plodiť. Mučenka má rada izbové teploty, v lete aj veľa slnka – odporúča sa pestovanie v bytoch alebo zimných záhradách. 

Vypestujte si doma aj ďalšie tropické ovocie – avokádo s vysokým obsahom bielkovín a zdravých tukov. 

Výsadba 

Pred výsevom je potrebné semienka namočiť do teplejšej vody na dva dni. Semienka jemne napučia, a tak spoznáte, že je čas zasadiť ich do hliny. Čo sa týka substrátu, najlepšia je zemina zo záhrady, ktorá je ťažká a ílovitá. 

Vysievať môžete aj do špeciálnej výsevnej zeminy. Kým semienka naklíčia, trvá to obvykle niekoľko týždňov – až mesiac. Marakuju je dobré prihnojovať asi raz za štrnásť dní, s hnojivom by sa to ale nemalo príliš preháňať. Prehnojená rastlina síce bude viac rásť, ale nebude ani toľko plodiť, ani toľko kvitnúť.

Zdroj foto: H-AB Photography / Shutterstock.com

Polievanie

Že má rastlina naopak málo živín potom spoznáte veľmi ľahko. Rastlina začne žltnúť a budú jej opadávať listy. Počas obdobia rastu je nutné dbať aj na pravidelnú zálievku, nikdy však nesmú korene vo vode stáť. Mučenku tiež veľmi potešíte, keď ju budete pravidelne rosiť. Tiež si potrpia na dostatok svetla.

Zazimovanie

Cez zimu potrebuje marakuja odpočívať, takže je vhodné ju zazimovať. Najvhodnejšia bude miestnosť, kde je chladno, ale veľa svetla a teploty sa pohybujú okolo desiatich stupňov. Je dobré tiež obmedziť zalievanie na minimum. Pokiaľ bude mučenka v zime odpočívať v teplejšom prostredí, môžu ju ľahko napadnúť červy alebo vošky.

Ako vypestovať plody 

Mučenka jedlá nádherne kvitne, tento druh mučenky sa ale obvykle pestuje najmä kvôli jej plodom. Maracuju nie je ťažké vypestovať. Aby sa to ale podarilo v domácom prostredí, je vždy nutné mať dve rastliny. Ak je mučenka umiestnená vo vonkajšom prostredí, je dosť veľká šanca, že rastlinu opeľujú včely a my sa tak o nič nemusíme starať. Ak ju však máme doma, musíme opeľovaniu pomôcť, a to práve tým, že zaobstaráme mučenke kamarátku.

Rastliny by sa mali umiestniť čo najbližšie k sebe, opeľovanie sa dá vykonať kúskom vaty a prenášaním peľu, alebo rozvírením peľu napríklad fúkaním či jemnými pohybmi tak, aby sa peľ rozletel a dosadol na protiľahlú rastlinu. Potom už len stačí dúfať, že sa všetko podarilo a plody sa začnú tvoriť.

Mučenky sa všeobecne rozrastajú veľmi rýchlo pokiaľ majú svetlo, vodu a primerané množstvo živín pre svoj vývoj. Takže šanca na to, že začne čoskoro plodiť, je skutočne vysoká. Veľa šťastia!

Zdroj foto: NIKCOA / Shutterstock.com

Ako jesť plody marakuje

Ovocie marakuja je bohaté na množstvo vitamínov a minerálov (napr. draslík, horčík, sodík, vápnik, vitamín C, B2, B6 a iné). Zrelú maracuju spoznáme tak, že jej šupka je zošúverená. Keď rozkrojíme ovocie na dve polovice, dostaneme dužinu plnú semienok. Zjesť ich môžete lyžičkou alebo ich vyberiete a použijete do ďalších pokrmov – častokrát sa pridávajú do smotanových dezertov, pudingov, jogurtov, ovocných smoothies či napríklad na výrobu marakuja sirupu

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.