Chov včiel je užitočný koníček – ako začať?

Včelárčenie nie je ťažký koníček. Pokiaľ sa dobre pripravíte a pre včely nájdete vhodné miesto, môžete sa čoskoro začať tešiť z úspechov. Včely sú pre nás veľmi dôležité, vďaka nim kvitnú stromy, kríky aj kvety – a my potom máme med. Pokiaľ vás chov včiel teda ťahá, určite neváhajte a pustite sa do toho.

Koľko včelstiev mať do začiatku?

Hneď pre začiatok je dôležité nájsť vhodné miesto na chov včiel, kde by mohli úle byť, ako napríklad veľká záhrada, kúsok lúky alebo kraj lesa. Zohnať budete musieť aj úle, do tých v začiatku budete investovať najviac peňazí, je možné ale zaobstarať úle aj od iného včelára, ktorý so svojím koníčkom už končí.

Začínať by sa ideálne malo aspoň so štyrmi včelstvami. Tým si zabezpečíte pokojný štart a postupne sa môžete rozrastať. Zaobstaranie jedného alebo dvoch včelstiev je príliš málo, musíte počítať s tým, že nie všetky včelstvá môžu prežiť zimu, navyše by ste ani nemali so svojím koníčkom žiadnu prácu. Zaobstaranie viac ako piatich včelstiev je pre začiatočníka ale až príliš.

Kde včelstvo získať?

Hneď zo začiatku je dobré pridať sa do včelárskeho spolku, ktorý je najbližšie k vášmu bydlisku. Vďaka tomu môžete získať cenné rady a podeliť sa s ostatnými o skúsenosti. Hlavne pre začiatok získate užitočnú oporu. Bude sa hodiť kontakt na domovskú včelársku organizáciu, práve od nej si kúpte svoje prvé včelstvá.

Kedy začať s chovom včiel?

Začínať s týmto koníčkom je najlepšie na jar, poprípade v lete. Ak si včelstvo zaobstaráte až na jeseň, už nebudete mať príliš veľa práce, pretože včely cez zimu potrebujú len odpočinok a nesmú byť rušené. Na jeseň sa už len odstraňujú kŕmidlá a včelstvo sa pripravuje na zimu.

Kam umiestniť úle?

Dôležité je rozhodne aj umiestnenie samotných úľov. Tie by mali byť v dostatočnej blízkosti pylodarných a nektarodárnych rastlín, včely by to nemali mať k rastlinám príliš ďaleko. Úle je potom dobré mať na južnej strane, aby na ne svietilo slniečko, avšak musia byť pod stromami, aby na ne padal aj tieň.

Je to preto, že v zime včelám pomáha slniečko udržiavať teplotu v úli, a v lete ich tieň stromu potom pekne chladí. To vytvára pre nich ideálne podmienky na život.

Pozor ale aj na dostatočnú vzdialenosť. Asi 8–10 metrov od úľov by nemal byť žiadny pohyb
ide o miesto, kde sa včely vo veľkom vyskytujú, čo by mohlo ohroziť predovšetkým deti alebo osoby alergické na včelie bodnutie.

Chráňte sa!

Včelárstvo je nádherný koníček, môže byť ale plný radosti aj bolesti. Nezabudnite tak na ochranné pomôcky, keď sa budete pri úli pohybovať. Mali by ste na sebe určite mať klobúk s ochrannou sieťkourukavice a pokiaľ sa chcete chrániť kompletne, tak pouvažujte aj o nákupe včelárskej kombinézy. Kombinézu je vhodné kupovať väčšiu, aby bola voľná, len tak neprenikne včelie žihadlo až na kožu.

Chovanie včiel je krásnym koníčkom, nové znalosti budete musieť získavať postupne. A pred tým, než sa do chovu včiel pustíte, nejaké teoretické znalosti o včelách si určite naštudujte.

Ďalšie tipy do záhrady


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.